Afazja- czym jest i jak pomagać osobom z...
Nie da się ukryć, że wraz z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażeni na różnorodne schorzenia. Organizm przestaje być tak wydolny i efektywny, jak jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Jedną z bardziej podstępnych chorób, która może zaatakować nas w najmniej oczekiwanym momencie, jest afazja. Tym mianem określa się nie samą chorobę, lecz grupę objawów chorobowych, które prowadzą do uszkodzeń mózgu, a w efekcie zanika zdolność mowy, nawet u osób, które wcześniej nie miały z nią problemów. Czym więc jest afazja i jak pomóc osobom na nią cierpiącym?
Czym jest afazja?
Afazja- jak już zostało to wspomniane- to nie choroba, a grupa objawów chorobowych, spowodowanych nieodwracalnymi, częściowymi lub całościowymi zmianami w strukturach mózgu. W większości afazja objawia się zaburzeniem podstawowych mechanizmów, które odpowiedzialne są za czynności mowy u osób, które wcześniej nie miały z mową żadnych problemów. Sam termin afazja odnosi się do utraty wypracowanych już zdolności i występuje pokrewnie z terminem dysfazja, co z kolei odnosi się do zaburzenia mowy u osób, które wciąż są wstanie wykazywać tę czynność. Jak dochodzi do afazji? Otóż powstaje ona na skutek uszkodzenia mózgu, a dokładnie ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jej przyczynami są więc urazy czaszkowo-mózgowe, a także proce ekspandowanego udaru mózgu. Afazja może przybierać różnorodne postacie, a dzięki ich rozpoznaniu, możliwe jest zdiagnozowanie i zlokalizowanie danej struktury w mózgu, która uległa uszkodzeniu. Najczęstszą przyczyną afazji, która jest diagnozowana u ponad 70% chorych, jest zniszczenie tkanki nerwowej w lewej półkuli mózgu. Niemniej jednak, nie wyklucza się powstawania afazji na skutek zmian zachodzących w strukturach podkorowych, czy chociażby we włóknach nerwowych, które ulokowane są w półkuli prawej. Obecnie, dzięki nauce, udało się wyróżnić kilka klasyfikacji afazji. Zwykle podział ten opiera się na dwóch, najważniejszych czynnikach. Pierwszym z nich są objawy pojawiające się w sferze impresji, a także ekspresji mowy, a drugim z nich jest rozległość zmian i uszkodzeń do których doszło w obrębie struktur mózgowych, które są specyficzne dla czynności mowy. Wobec tego, afazję można podzielić na:
afazję ruchową afazję czuciową afazję przewodzenia afazję anomiczną afazję globalnąPomoce dla osób z afazją
Nie da się ukryć, że afazja jest niezwykle trudnym schorzeniem. Zwykle oprócz leczenia farmakologicznego, pacjentom zaleca się terapię logopedyczną, która w wielu przypadkach daje niezwykle pozytywne rezultaty. Niemniej jednak, chorzy muszą od nowa nauczyć się sposobu wymawiania wyrazów, słów, a także ich znaczenia. Jeśli jednak odpowiednio zostaną dobrane pomoce dla osób z afazją, istnieje ogromna możliwość cofnięcia się zaburzeń w okresie około 1-3 miesięcy od rozpoczęcia takiej terapii. Jakie więc pomoce dla osób z afazją warto wykorzystać? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o klockach edukacyjnych, na których znajdują się wyrazy lub symbole i cyfry. Dzięki takiej układance chory może ćwiczyć pamięć i poznawać przy pomocy skojarzeń słowa oraz ich sens. Warto także zwrócić uwagę na pomoce dla osób z afazją w formie podręczników. Składają się one ze zbioru kolorowych zdjęć, które są podpisane zdaniami, które chory musi skończyć. Zwykle przedmiot przedstawiony na obrazku występuje wielokrotnie w różnych kontekstach, dzięki czemu osoba z zaburzeniami mowy, może nauczyć się jego znaczenia i ćwiczyć swoją pamięć. W miarę postępów w terapii warto zwiększać poziom trudności, by chory mógł przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Pomoce dla osób z afazją, są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu można przyspieszyć proces cofania się zaburzeń.
Dodaj komentarz